En lille sensor, der fortæller, når din container er fuld, skal spare skraldemændene for mange dyre køreture til halvt fyldte skraldespande. Men også transportbranchen holder øje med den finske opfindelse
Det finske firma Enevo har opfundet en sensor, som kan sættes i alverdens containerne og ved hjælp af sonar-teknologi og wifi kan fortælle renovationsfirmaerne, hvornår en skraldespand skal tømmes. Sensoren er otte centimeter i diameter og ligner en lille gul ost.
“Skraldespande bliver ofte overtømt, fordi folk er bange for, at de er overfyldt,” siger Petri Maukola fra Enevo til Harddisken på P1. Overtømning betyder i sagens natur penge lige lukt i skraldespanden. Penge som firmaet vil hjælpe sine kunder med at spare.
Men faktisk, forklarer Enevo til Harddisken, er sensoren ikke Enevos kerneprodukt.
“Vi er faktisk mere et firma, som hjælper med at optimere logistik,” siger han.
Baseret på dataen kan Enevo nemlig regne de bedste ruter ud for skraldemændene. På den måde kan eksempelvis kommuner spare både mandetimer og brændstof, når kun de allermest fyldte containere bliver tømt.
Indtil videre har Enevo udført projekter i omkring 30 lande, blandt andet USA og England. I Nottingham i England har man sågar udført et pilotprojekt, hvor skraldemændenes ture kunne reduceres med 89 procent.
Kan disrupte transportbranchen
Men enevos opfindelse bliver dog også fulgt med spænding fra andre brancher. Det fortæller Emil Lamm Nielsen, der er CTO og medstifter i Traansmission – en online markedsplads, der forbinder leverandører og lastbilchauffører.
“Underudnyttelse af plads er et stort problem ikke kun i skraldebranchen, men i hele transportbranchen. I USA er mere end hver femte lastbil i gennemsnit tom. Så jeg tror, at vi vil se en stigende udvikling i transportbranchen i forhold til at udnytte og optimere tom containerplads. Særligt ved brug af teknologi som for eksempel Enevos sensor.”
I Danmark har man også haft et pilotprojekt med Enevo-sensoren i Kalundborg, hvor erfaringerne er positive. Dog holder enhedsprisen på cirka 5000 kroner pr sensor kommunen fra at foretage større investeringer i øjeblikket.