Har du 10 minutter? Så brug dem på at se de to videointerview med Jimmy Maymann og Mikkel B Rasmussen. Begge to eksperter i, hvordan du optimerer dit kundefokus.
Har du spurgt dine kunder, hvad de gerne vil have? Det har du sandsynligvis, for det er der mange virksomheder, der gør. Alene i USA bruges der 40 mia. dollars årligt på kundeundersøgelser af alt fra sko til bildæk.
Men det er spild af penge, siger partner i RedAssociates og ekspert i adfærdspsykologi, Mikkel B Rasmussen. For kunderne ved ikke, hvad de vil have – eller de kan i hvert fald ikke beskrive det med ord. Men hvad skal man så gøre som virksomhed for at optimere sine produkter og tjenester til det, som kunderne drømmer om uden at vide det?
Det svarer han på i denne video, som er optaget i forbindelse med Mikkel B Rasmussens keynote-præsentation til F5 Box i oktober. Her deltog 500 ledere og specialister fra det danske erhversliv for at blive klogere på, hvordan man gør den populære term “kunden i fokus” til virkelighed:
Til konferencen deltog også den kendte iværksætter, erhvervsmand og tidligere direktør for Hufftington Post, Jimmy Maymann. I den periode, han stod i spidsen for det digitale medie, steg brugerbasen fra 30 millioner til 200 millioner, fordi man begyndte at arbejde med “real time optimering” af indholdet på sitet.
Maymann fortæller i dette interview om, hvordan man kan arbejde med customer journeys og ikke mindst det, han kalder for “small data” for konstant at optimere på det, men tilbyder kunderne (vi beklager den lidt dårlige lydkvalitet i interviewet):
Konklusionen på de to eksperters oplæg var samlet set, at det altid er en langt bedre investering at observere adfærd, ude i virkeligheden og i datasæt, end det er at spørge kunderne, hvad de vil have eller brainstorme internt i virksomheden.
Hvis du vil læse uddybende interview med Jimmy Maymann og Mikkel B Rasmussen, har Magasinet F5 tidligere interviewet dem.