Du har ingen produkter i din kurv.
Nærværende ledelse på afstand
Det er vores fokus i dette netværk. For område- og distriktsledere i det offentlige er denne disciplin dog ikke blevet lettere de seneste år; kravene og kompleksiteten stiger. Der skal ledes strategisk med fokus på praksis, og store forandringer skal forankres. Det fordrer, at der ledes på nye måder. Der skal ledes over afstande; strategisk, geografisk, fagligt og politisk, hvis du skal lykkes som områdeleder.
Der skal ledes efter kerneopgaven, frem for tilfredse medarbejdere. Der skal ledes efter succes frem for standarder – og dét er netværkets fokus. Resultaterne skabes gennem dine ledere. Det sker ikke af sig selv, men fordrer, at fokus flyttes fra administration til fælles motivation.
Målet med dette netværk er at give områdeledere et forum, hvor det er muligt at dele erfaringer og best practice samt at få konkrete redskaber til at løse de aktuelle ledelsesudfordringer i dagligdagen.
Hvis du er interesseret i, hvordan du kan udforske, udfordre, udvikle og udvide dit ledelsesrum, med fokus på gennem dine ledere at skabe forandring og forankring i organisationen, så er dette det rette netværk for dig.
ANDERS SENECA
Anders Seneca er til daglig direktør i konsulentfirmaet Dogmekompagniet.
Her hjælper og inspirerer han både offentlige og private organisationer med at forankre forandring gennem foredrag, workshops, udviklingsprocesser, teamcoaching og ledersparring. Han har fokus på, hvordan man kan forandre, forankre og løse kerneopgaven gennem strategisk og praktisk ledelse.
Anders Seneca har tidligere været leder i den offentlige sektor i 10 år. Han kender derfor indgående til de vilkårlige udfordringer og udfordrende vilkår blandt ledere i det offentlige.
Anders har som skribent været med til at præge måden hvorpå der tænkes ledelse i den offentlige sektor og har skrevet flere populære bøger. Blandt andet bestsellere som ”Løs din Kerneopgave”, ”Kend din Kerneopgave” samt ”Hvad leder du efter?”.
Anders er uddannet i statskundskab og teoretisk antropologi ved Aarhus Universitet.
TEMATIKKER
Som medlem kommer du på forkant med den nyeste viden og udvikling inden for ledelse. Her er et par eksempler på temaer, vi har behandlet i netværksgruppen i løbet af de sidste år:
Det fælles “vi”
Som områdeleder er det dit job at skabe resultater gennem ledelse af andre ledere. I praksis er det en stor udfordring at skabe et reelt arbejdsfællesskab i spidsen for flere forskellige medarbejdergrupper. Ved dette møde vil vi se nærmere på, hvilke greb man kan bruge for at skabe “et fælles vi”, så forskelligheder kan bringes i spil som forskelskraft og ikke forskelskløft. Et fælles professionelt “vi” er en forudsætning for at sikre, at specialisering ikke ender som fragmentering. Vi skal ikke lave det samme, men lykkes med det samme.
Fra lederskab til ledelsesrum
Strategi i praksis - fra hensigt til handling
Alt for ofte bliver strategi et forbipasserende projekt uden tilknytning til hverdag og praksis. Strategi bliver dermed noget, der bare skal overståes. Men der ligger faktisk et stort uforløst potentiale i at tænke strategi ind i hverdagen som områdeleder. Strategi kan hjælpe os med at optimere processer og skære ind til benet i forhold til, hvilke opgaver vi skal løse bedre, og hvilke vi slet ikke skal røre ved. Det handler om prioritering og fokusering. Vi skal ikke altid lave mere for at løse opgaven bedre. Vi har her fokus på, hvordan vi som ledere kan arbejde med ned/ opprioritering og optimering.
HAR DU SPØRGSMÅL?
Hvis du vil du vide mere om vores netværk, medlemskaber eller andet, så lad os tage en snak om det sammen.